Co je to špalíček?

S kramářskými písněmi, tisky a modlitbami jsou neoddělitelně spojeny Špalíčky. Ve své původní podobě šlo o podomácku vyrobené svazečky samostatně zakoupených tisků. Důvodem vzniku špalíčků byla patrně ochrana vlivem častého používání rychle degradujícího materiálu.

Složky jednotlivých tisků, které nazýváme přívazky, byly většinou sešívány nepravidelným stehem k sobě pouze jehlou a nití a všívány do obalu tvořeného kůží, kartónem, plátnem, plstí, či jiným materiálem, který byl zrovna po ruce, a který již přestal plnit svoji původní funkci. Obálka či desky mohly být ještě doplněny nejrůznějšími způsoby zavazování a zapínání. Vzniklý vizuál zřejmě připomínal svým tvarem a snad i barvou malé polínko – špalíček.

Špalíčky nevznikaly vždy v jednom okamžiku, ale bývaly vytvářeny organicky, postupně. Nově koupené tisky byly přivazovány do již existujícího svazečku. Tvorba takového špalíčku nemusela být otázkou pouze jednoho “sběratele” ale mohlo jít o špalíček sdílený v celé rodině či předávaný z generace na generaci a neustále rozšiřovaný. V určitých případech mohlo docházet i k opačnému procesu. Některé tisky byly ze souboru vyřazovány, vytrženy či vyříznuty, nebo se prostě uvolnily používáním z vazby a ztratily se. Špalíčky neobsahovaly pouze kramářské písně, ale často také modlitby a další náboženské tisky, upomínkové tisky, části modlitebních knih a rukopisy. Pokud se špalíček rozrostl do té míry, že původní vazba nepostačovala a desky přestávaly plnit svou ochranou funkci, docházelo k přišívání dalšího kousku tkaniny či kůže, nastavování stávajících desek či k převazbě.

Pro badatele jsou špalíčky cenné nejenom z důvodů zachovaných exemplářů tisků, ale také proto, že nepřímo vypovídají o svých tvůrcích. Ze skladby jednotlivých tisků můžeme odvodit věk, pohlaví, sociální zařazení a zájmy původních majitelů. Ideální je samozřejmě situace, kdy špalíček obsahuje i provenienční záznamy. Nejčastěji se jedná o jméno, dataci či bydliště. Ale ani v takových případech není vzhledem k vysoké porodnosti a častému opakování téhož jména v rodinách identifikace osob snadná. Kromě osob majitelů může skladba písní ve špalíčku vypovídat i o šíření produkce jednotlivých tiskáren či autorů.

S tím, jak se kramářské písně staly sběratelským artiklem docházelo k dalším převazbám, s nimiž původní špalíčky ztrácely svůj osobitý ráz. U sběratelů převázaných špalíčků nacházíme obvykle usňovou nebo knižní vazbu s ořízkou knižního bloku s níž bývá často oříznuta i část textu či nakladatelských údajů. Docházelo také k vytváření přímo sběratelských špalíčků, jejichž uspořádání se řídilo již zcela jinými kritérii.

Mezi nejvýznamnější sběratele kramářských tisků a špalíčků, u nichž nacházíme zejména původní špalíčky, patřili Rudolf Hlava, Josef V. Scheybal a Jaroslav Vobr. Sbírka Rudolfa Hlavy je uložena v Knihovně Národní muzea a je postupně zpřístupňována na webu Špalíčku. Zde je možné nalézt také katalogové záznamy předmětů ze sbírky Jaroslava Vobra uložené v Moravské zemské knihovně. Sbírka Josefa V. Scheybala je uložena v Muzeu Českého ráje v Turnově a zatím nebyla digitalizována.

K svazování kramářských tisků dohromady z důvodů ochrany docházelo také v paměťových institucích. Tyto „umělé“ špalíčky mají obvykle jasný jednotící klíč jako téma písní či produkci konkrétní tiskárny a jsou nanejvýš dokladem o praxi v paměťových institucích v letech minulých.

Snad nejvíce destruktivní činností některých sběratelů, ale i paměťových institucí bylo rozešívání původních špalíčků a následné třídění jednotlivých tisků dle témat a žánrů bez zachování informací o původním uspořádání. Vzhledem k množství jednotlivých tisků, které nesou známky po šití, musela být tato praxe velmi rozšířená. Pokud je to dnes možné, snažíme se tuto chybu minulosti napravit.

Katalogizace špalíčků neprobíhá ani v současnosti ve všech paměťových institucích stejně. Někdy je špalíček katalogizován pouze jako celek, jindy jednotlivé tisky, bez odkazu na celý svazek. V případě naší internetové knihovny jsme se snažili, abychom zachovali vazbu mezi špalíčky a jednotlivými přívazky. Ve Špalíčku tak naleznete katalogové záznamy jednotlivých přívazků vždy s odkazem na záznam celého svazku, případně záznam špalíčku s odkazy na jednotlivé přívazky.